Modlitwa rodziców przed chrztem dziecka
Stworzycielu nieba i ziemi, postanowiliśmy, by nasze dziecko przyjęło sakrament chrztu świętego. Prosimy Cię, wzmocnij naszą wiarę, abyśmy zrozumieli Twoją wielka miłość, jaką dziecku naszemu okażesz w tym pierwszym i najpotrzebniejszym sakramencie. Przyrzekamy pobożnie uczestniczyć w obrzędach i modlić się gorliwie o godne wypełnienie obowiązków, jakie przy chrzcie świętym podejmujemy. Amen.
Chrzest jest to pierwszy i najpotrzebniejszy sakrament, który gładzi grzech pierworodny – daje nam życie nadprzyrodzone i czyni nas członkami Kościoła Katolickiego.
Chrzest dziecka rodzice zgłaszają w kancelarii parafialnej.
Niezbędne dokumenty to:
- wyciąg aktu urodzenia dziecka z USC,
- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres, zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary).
Chrzestnym może być ten, kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy ich nie ma przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania,
- ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku,
- jest wierzącym i praktykującym katolikiem, bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić,
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej,
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest,
- uczniowie szkół średnich – uczęszczający na katechizację.
Chrzestni nie będący naszymi parafianami zobowiązani są przedstawić zaświadczenie ze swojej parafii o możliwości pełnienia tej godności. Rodzice i chrzestni powinni w czasie chrztu dziecka przystąpić do Komunii świętej.
Bierzmowanie młodzieży w wieku szkolnym poprzedzone jest trzyletnim przygotowaniem ( klasa VI, VII i VIII ) przy parafii zamieszkania kandydata do bierzmowania.
Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbywa się poprzez:
- posiadanie i uzupełnianie indeksu otrzymanego na spotkaniu organizacyjnym,
- przygotowanie opisu świętego patrona,
- systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, niedzielna Eucharystia, systematyczna spowiedź, czytanie Pisma świętego, prasy i książki katolickiej,
- udział w katechezie szkolnej,
- udział we wszystkich parafialnych spotkaniach kandydatów do bierzmowania,
- zaliczenie egzaminu końcowego,
- uzyskać pozytywną opinię katechety i mieć ją wpisaną w indeksie.
Dorośli, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni odpowiednio wcześniej zgłosić się do kancelarii parafialnej.
Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:
- ma ukończony 16 rok życia,
- sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie),
- prowadzi życie zgodne z wiarą,
- może być to ojciec lub matka bierzmowanego.
Sakrament Małżeństwa w naszej parafii udzielany jest w soboty w godzinach popołudniowych. Narzeczeni co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem zawarcia sakramentu małżeństwa zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem ustalenia terminu spisania protokołu przedślubnego i wypełnienia innych formalności. Spisanie protokołu przedślubnego jest zasadniczą czynnością w formalnym przygotowaniu do małżeństwa.
Do jego spisania potrzebne są:
- metryka chrztu do sakramentu małżeństwa (dla osób ochrzczonych poza naszą parafią); metryka jest ważna 3 miesiące od daty wydania; na metryce powinno być potwierdzenie przyjęcia bierzmowania (jeśli nie ma, należy uzyskać stosowne zaświadczenie w parafii bierzmowania),
- dowody osobiste narzeczonych,
- zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – wydane przez USC (należy przynieść wszystkie trzy egzemplarze); termin ważności zaświadczenia (jest ważne dokładnie przez 3 miesiące od daty wystawienia) musi obejmować datę ślubu,
- indeksy katechizacji (ew. świadectwa szkolne z oceną z religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej),
- wdowcy – metrykę zgonu współmałżonka.
- Zapowiedzi głoszone są przez 2 niedziele w parafii i narzeczonego i narzeczonej. Podstawą do głoszenia zapowiedzi jest protokół przedślubny i pismo, które otrzymuje się dla drugiej parafii w miejscu spisania tegoż protokołu. Pismo to należy jak najszybciej dostarczyć do właściwej parafii, a po wygłoszeniu zapowiedzi odebrać zaświadczenie wygłoszenia i przekazać do parafii, w której został spisany protokół przedślubny.
Ślub poza swoją parafią
Protokół spisuje się w parafii narzeczonego lub narzeczonej lub za pisemną zgodą ks. proboszcza narzeczonego lub narzeczonej, w parafii gdzie będzie odbywał się ślub. W wypadku, gdy protokół spisywany jest w parafii narzeczonego lub narzeczonej, a ślub odbywa się w innej parafii, wtedy potrzebna jest licencja do pobłogosławienia ślubu. Czasem ślub odbywa się w kościele, który nie jest kościołem parafialnym, lecz np. zakonnym, wtedy licencja jest przekazywana od parafii spisującej protokół do parafii na terenie, której znajduje się ten kościół. I ta parafia dopiero wystawia licencję do tego kościoła. Licencję między parafiami przenoszą zainteresowani narzeczeni. Wraz z licencją zabierają także 3 egzemplarze dokumentu z USC, stwierdzające stan wolny narzeczonych.